Anne Ekenes, Pia Holden („Panta Rei“, Norvegija), Birutė Letukaitė („Aura“, Lietuva)
Žodį „godos“ jau vargu ar beišgirsime kasdienėje kalboje, tačiau jame telpa kiekvieno mūsų išgyvenimai, patirtys ir jausmai. Žymios lietuvių choreografės Birutės Letukaitės ir dviejų choreografių iš Norvegijos sukurtame spektaklio „Godos“ pasaulyje susipina praeitis, dabartis ir ateitis, susitinka moteriškas jausmingumas, paslaptingos mitologijos būtybės ir futuristinio pasaulio vizijos. Norvegijos kūrėjų atspirties tašku tapo „godos“, interpretuojamos kaip „širdies daina“, tuo tarpu lietuviškosios dalies inspiracija – gaivališka praeitis ir jos atspindžiai šiandienos žmoguje.
Kas slepiasi užkerėto vilkolakio kailyje, kokius burtus naudoja šiuolaikinės laumės, kas neša laimę, jei nebetikime aitvarais?
Subtiliai užsimindami apie lietuvių mitus ir legendas, šokėjai juda raštais ir formomis, ritmu, primenančiu audimo staklių taukšėjimą. Prie šių staklių prisėda godojantis šiandienos žmogus, kurio išausta juosta tokia kaip gyvenimas: marga mintimis, kokie mes esame dabar ir kokiais tapsime rytoj.
Šokio teatras „Panta Rei“ įsikūręs Norvegijos sostinėje Osle. Trupės kūrybai būdingi greito tempo ir spalvingi šokio spektakliai, prieinami plačiam auditorijos ratui. Šis šokio teatras įgyvendina aktyvią edukacinę programą, skirtą skatinti vaikų ir jaunimo artistiškumą bei mokyti kūrybinio šokio. Meno vadovė Anne Ekenes „Panta Rei“ šokio teatrą įkūrė 2000-aisiais. Trupė sukūrė devynis šokio spektaklius ir įgyvendino daugybę šokio projektų.
„Panta Rei“ šokio teatras taip pat gavo 5 milijonų Norvegijos kronų vertės paramą iš „Sparebankstiftelsen DNB“ fondo – didžiausią šio fondo kada nors šokiui suteiktą pripažinimą ir paramą.„Panta Rei“ žada bendradarbiauti su trimis regioniniais teatrais Norvegijoje – nuo 2015-ųjų iki 2017-ųjų sukurti tris šokio spektaklius ir surengti gastrolių turą kartu su „Scenekunst Østfold“, „Teater Innlande“ ir „Brageteatret“ teatrais.
„Panta Rei“ šokio spektakliai nukreipti į socialinių ir asmeninių problemų esmę. „Godos“ – ne išimtis. Šis spektaklis siūlo pažvelgti į moteris kaip į sielos vartų saugotojas. Bendradarbiaujant su „Aura“, pasitelkus meninę raišką, „Panta Rei“ šokio teatrui pavyko sugretinti ir užmegzti dialogą su lietuviškąja bei Lietuvos moterų kultūra – besiskiriančia nuo norvegių istorijos ir, visgi, kažkuo panašia.
Projektas „Godos“ yra įgyvendinamas pagal 2009–2014 m. Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo programą „Europos kultūros paveldo kultūros ir menų įvairovės skatinimas“. Programa įgyvendinama su partneriu – Norvegijos menų taryba. Programos įgyvendinimą administruoja Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija kartu su Centrine projektų valdymo agentūra (CPVA). Plačiau apie programą skaitykite elektroninėje svetainėje www.eeagrants.lt.
Foto: Marcin Śmieszek
Choreografija
I d. – Anne Ekenes, Pia Holden („Panta Rei“, Norvegija), II d. – Birutė Letukaitė („Aura“, Lietuva)
Kompozitorius
Antanas Jasenka
Asistentė dramaturgijai
Silvija Čižaitė-Rudokienė
Šviesų dailininkas
Vladimiras Šerstabojevas
Kostiumų dailininkas
Coal Studio, Thom Bara
Vaizdo projekcijų autorius
Saulius Paliukas
Šokėjai (premjerinė sudėtis)
Ema Nedobežkina, Gintarė Marija Ščavinskaitė, Haruka Suzuki, Kirie Oda, Laura Witzleben, Love Hellgren
Šiuo metu šoka
Chiara Corbetta, Clara Giambino, Julija Mintautė, Marine Fernandez, Mei Chen
Spektaklis parodytas
2019:
LIETUVA – Vilnius, Kaunas
2018:
LIETUVA – Prienai, Anykščiai (Tarptautinis šokio festivalis „Pėdos”)
TURKIJA – Tarptautinis Adanos teatro festivalis, Adana
LATVIJA – Tarptautinis šokio festivalis “Laiks dejot”, Ryga
HONKONGAS – Honkongo tarptautinis choreografijos festivalis
MEKSIKA – Festivalis FIDCDMX, Meksike
MEKSIKA – Festivalis IX MTDEE (Festival Morelos Tierra De Encuentro 2018), Kuernavaka
BULGARIJA – Plovdivas (Tarptautinis šokio festivalis „One Dance Week”)
2017:
TURKIJA — Trabzonas (18-tas tarptautinis Juodosios jūros teatrų festivalis)
VOKIETIJA — Bylefeldas (Bylefeldo šokio festivalis „Tanzfestival Bielefeld“), Kelnas, Miunsteris
INDIJA — Kolkata (Dance Bridges Festival)
ITALIJA — Turinas
LENKIJA — Krokuva (šokio festivalis „BalletOFFFestival“), Liublinas (Liublino tarptautinis šokio teatrų festivalis)
2016:
LIETUVA — Kaunas, Vilnius, Klaipėda, Švenčionys, Mažeikiai, Neringa, Rokiškis (Tarptautinis profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“)
NORVEGIJA — Oslas („Musikal-i-teten“ festivalis), Mosas, Fredrikstadas
ITALIJA — Florencija
JAV — Sietlas (Sietlo tarptautinis šokio festivalis)
Trukmė
50 min.
Premjera
2016 m. vasario 17 d.